Moderní LED osvětlení vám umožní ušetřit peníze, ale také si vybrat světlo, které vám nejvíce vyhovuje z hlediska intenzity nebo barvy. Díky tomu je možné přizpůsobit různé žárovky různým místnostem v domě. Je však užitečné vědět, jaká barva světla je nejblíže přirozenému světlu a co je to kelvin.
Barva světla - co to je?
Z vědeckého hlediska má každý zdroj světla svou specifickou barevnou teplotu, tj. objektivní míru dojmu z jeho barvy. Když jste si v obchodě vybírali LED žárovku pro svou domácnost, jistě jste si všimli, že na jednom z jejích štítků je uvedena barva světla, kterou výrobek vyzařuje - nejčastější barvy jsou studená nebo teplá. Některé z nich se více podobají přirozenému světlu než jiné. Mezi teplou a studenou barvou je také neutrální barva světla. Nedílným prvkem, kterému je třeba věnovat pozornost při posuzování barvy světla, je kelvin.
Co je to Kelvin?
Kelvin [K] není nic jiného než jednotka teploty barvy. Čím více kelvinů světlo má, tím je chladnější a blíže bílé (modré) barvě. Kelvin by se neměl zaměňovat se světelným tokem [lm], který zjednodušeně řečeno popisuje intenzitu světla. Teplé barvy - žlutá, oranžová a červená - mají nejnižší hodnotu kelvinů. Naproti tomu hodnoty barvy světla se pohybují v rozmezí 1800K-1900K, což odpovídá světlu svíček. Chcete-li si lépe představit různé barvy světla podle kelvinů, podívejte se na následující graf. Vlevo jsou zobrazeny teplé barvy - čím více vpravo, tím je barva světla chladnější.
Kde se setkáváte s kelviny v osvětlení?
Když si kupujeme obyčejnou LED žárovku, nečteme pečlivě údaje o kelvinech. Často pouze kontrolujeme, zda zdroj vyzařuje studené, teplé nebo třeba neutrální světlo. To je chyba. Informace o Kelvinech lze nalézt na různých světelných zdrojích, jako jsou žárovky, LED diody, LED pásky, a jsou velmi užitečné. Někdy je již na první pohled vidět rozdíl mezi žárovkami stejné barvy, které se liší pouze počtem kelvinů [K]. V domácnosti jsou tyto rozdíly důležité hlavně v kuchyni nebo pracovně, ale v garáži nebo na pracovišti je důležité vědět, kolik kelvinů má žárovka. Pamatujte, že čím více kelvinů máte, tím více stimulujete mozek k práci, nižší počet kelvinů naopak podporuje relaxaci a odpočinek. Například do obývacího pokoje i ložnice je vhodné zvolit zdroj světla teplé barvy, ale světlo v ložnici by mělo mít méně kelvinů než v obývacím pokoji, kde trávíme čas aktivněji.
Barva světla na obalech žárovek je někdy označena také symboly. Co znamenají?
- WW - teplé barevné světlo,
- NW - LED žárovka/osvětlení s barvou světla blízkou přirozené,
- CW - studené barevné osvětlení.
Osvětlení LED a počet kelvinů
Uspořádání umělého osvětlení v domácnosti není tak složité, jak se zdá. Stačí si uvědomit, jaké světlo je pro danou místnost nejvhodnější. Vyberte si LED žárovky s různými barvami světla v závislosti na místnosti. Většina lidí intuitivně volí co nejpřirozenější světlo, takže volí žárovky neutrálních barev, které nemusí nutně fungovat v celém domě. V koupelně a kuchyni je vhodné zvolit osvětlení LED s barvou světla 3300-5500 kelvinů. Pro ložnici jsou naopak mnohem vhodnější LED žárovky s barvou 2200-3000K. Proto je také důležité dostatečně zakrývat na noc okna závěsy, žaluzemi či roletami. Zatímco dříve rozšířené sodíkové výbojky veřejného osvětlení mají zhruba 2000 K (oranžová barva), nová LED světla mají často velmi chladnou bílou barvu. Pokud bydlíte navíc v prvním patře, je dost možné, že vám svítí přímo do okna.
Jaké číslo kelvinu je ideální pro naše oči?
Je přirozené denní světlo jediným zdravým osvětlením pro oči? Ze všech možností je jistě nejpříznivější pro oči, které s ní vynakládají menší úsilí. Bohužel v závislosti na ročním období jsou dny různě dlouhé, takže přirozené osvětlení má denní expirační dobu. Proto je důležité zvolit vhodné umělé osvětlení, které není škodlivé pro oči. Nejprve si vyberte žárovky se správným počtem lumenů. Nejen barva světla, ale také jeho intenzita totiž ovlivňuje, jak rychle se váš zrak unaví.
Správné množství kelvinů v místnosti
Nastavení umělého osvětlení v místnosti s ohledem na kelviny je nesmírně důležité z hlediska produktivity a pohody. Nejjednodušší je zapamatovat si zásadu, že teplé světlo podporuje relaxaci, zatímco bílé světlo stimuluje práci. Podle vědců z časopisu The Scientist čím více modrého světla dopadá do očí, tím méně melatoninu tělo produkuje, který je zodpovědný za přípravu našeho těla na spánek. Proto by v místnostech, jako je ložnice nebo obývací pokoj, mělo mít osvětlení teplotu barev nižší než 3 000 kelvinů. U psacího stolu nebo v kuchyni je lepší používat žárovky, které vyzařují studené barvy nad 4000 kelvinů. Můžete také použít vícebodové osvětlení, které umožňuje nastavit barvu světla podle zón v místnosti. To je užitečné řešení zejména pro domácnosti, kde je obývací pokoj spojen s kuchyňským koutem nebo pracovnou. Je také vhodné pamatovat na to, aby počet kelvinů odpovídal designu interiéru. Minimalistické a moderní uspořádání vypadá mnohem lépe v chladných barvách. V klasických interiérech, dřevostavbách či modulových dřevostavbách můžete zvolit teplejší tóny, které velmi dobře korespondují se dřevem. Správné množství kelvinů dokáže také podtrhnout design interiéru jako je například efektní nasvícení stěny se zajímavým dekorem, pokojové rostliny nebo obrazu.
Potřebujete s čímkoliv poradit? Kontaktujte nás, moc rádi vám pomůžeme.
Zaujal vás tento článek? Přečtěte si další zajímavé články na našem blogu.